Eski adı Bor-Tek Yeni adı Orijinal AR-GE Labaratuvar olan firmalarımız ;

2004 yılında kurulmuş Ankara merkezli bir şirkettir. A.B.D. Hy-Tech Thermal Solutions firmasının Türkiye ve 12 ülkede distribütörlüğünü 5 seneliğine yaptı. 2006 yılında artan talebi karşılayabilmek için ithal edilen boyaların yanı sıra, Ankara’da kendi fabrikasında üretime başlamıştır. Orijinal AR-GE ürün gamı olarak aşağıdaki ürünleri üretmektedir.

SAVUNMA SANAYİ İLE İLGİLİ ÖZEL BOYALAR

TERMAL KAMERALARDA GÖRÜNMEYEN BOYA

Şu anda mevcutta kullanılan termal kameralarda görünmeyen boyalar üretiyoruz. Bununla ilgili ürettiğimiz boyanın testi 4ncü Ana Bakım Merkez Komutanlığında yapıldı. Testten geçen tek ürün olmuştur.

Ancak şu an her türlü hazırlığını tamamladığımız ancak gerekli bütçe desteği verilmesi durumunda AR-GE si yapılarak sonuca ulaşacağımız yeni termal boyamız ile bugün itibariyle üretilen son teknoloji TERMAL kameralarda görünmeyen boya üretebiliyoruz. Ayrıca bu yeni boyamız ile aynı zamanda personel radarlarında da tespit edilmeyi engellemektedir.

ISI İZOLASYONU İLE İLGİLİ ÜRÜNÜMÜZ

Bu ürünümüzün uygulandığı ortamlarda iç sıcaklıklarında 5-10 derece arası düşüşler olmaktadır. Ürünümüz ile ilgili AR-GE çalışmaları firmamız tarafından ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURULU (EPDK) bünyesinde yapılmış ve onaylanmıştır. Ürünümüz şu an Türkiye genelinde birçok trafolardaki aşırı ısınmalardan dolayı ortaya çıkan arıza, patlama ve yangın gibi olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır.

Bu ürünümüzü askeri tesislerde mühimmat depoları gibi aşırı ısınmaların olmasının istenmediği ortamlar için kullanabiliriz.

YANGIN GECİKTİRİCİ ve YAYILIMI ENGELLEYİCİ ÜRÜNÜMÜZ

Bu ürünümüzün uygulandığı çelik, demir, ahşap, beton vs. yapılarda olabilecek bir olumsuzlukta yangının zarar vermesini, yayılarak diğer alanlara sıçramasını, içerdeki mühimmat, araç vs. her türlü malzemenin yanması ile oluşabilecek zararların riskini ortadan kaldırmaktadır.

ANTİBAKTERİYEL ETKİ OLUŞTURAN ÜRÜNÜMÜZ

Bilhassa askerlerin toplu yaşadığı, yemek yediği mekanların boyanması ile sağlık anlamında çok ciddi bir önlem alınmasını sağlar.

CEPHANE ( MUHIMMAT ) BOYASI

Mermi, roket gibi her türlü mühimmat üretildiğinde bunlara özel boyalar uygulanmaktadır. Bu ürünleri ürettiğimiz gibi izli mermi yapımında gerekli olan boyaları da üretmekteyiz.

TANK ZIRH BOYASI

Roketsan şu anda tanklarımıza dışardan gelecek füze vs. saldırılarında bu saldırıyı yani füzenin vereceği zararın geri tepmesi için tanklarımıza bazı özel patlayıcılar yerleştiriyor ve üzerine seramikler koyuluyor. Seramik Tuğlalara uyguladığımız esneklik sağlayan boyamız ile askerimizin zarar görmesi engelleniyor ve tanklarımıza gelecek zararlar minimize ediliyor.

KİMYASAL SALDIRILARA KARŞI DİRENÇLİ BOYA

Kimyasal Saldırı altında kimyasal ajanlar yüzeye yapışamıyor. Askeri tüm araç ve teçhizatlarımızın bir kimyasal saldırı ile karşı karşıya kalması durumunda veya kimyasal saldırının olduğu bir bölgeye intikalinde bu boyamız eğer uygulanmış ise kesinlikle araç ve teçhizatlarımız hiçbir kimyasal saldırıdan etkilenmiyor ve böylelikle kimyasal saldırı sonucu bu araçlarımıza kesinlikle bir kimyasal artık yapışmıyor. Böylelikle araçlarımız tekrar birliklerine intikal edince birliklerde ve askerlerimiz kimyasal saldırının etkilerine maruz kalmıyor.

ZIRHLI ARAÇLARIN YANMASINI GECİKTİREN BOYA

Molotof saldırısı gibi saldırılarda yüzeyde yanmayı engelliyor.